مسیر کاهش وزن بدون مصرف قندلاغری 
وقتی متخصصان تغذیه در مورد غذاهای “دارای قند” صحبت می‌کنند، منظور آن‌ها غذاهایی هستند که حاوی مقدار زیادی شیرینی اضافه شده هستند. این نوع شیرین‌کننده‌ها، کالری زیادی به غذاها اضافه می‌کنند درصورتی که هیچ ارزش غذایی ندارند ولی شیرین‌کننده‌های مصنوعی، مانند سوکرالوز کالری ندارند. مصرف مقدار کم قند ممکن است خوب باشد اما مقدار زیاد آن منجر به افزایش وزن می‌شود. بنابراین دنبال کنندگان این رژیم از مصرف شکرهای اضافه شده در غذاها به خاطر کاهش وزن جلوگیری می‌کنند. در این مقاله در مورد رژیم لاغری از نوع رژیم بدون قند صحبت می کنیم.

کارشناسان می‌گویند هیچ تعریف رسمی برای این رژیم وجود ندارد و رژیم غذایی بدون قند به طور معمول چیزهایی که قند اضافه شده دارند را حذف می‌کند ولی اجازه‌ی مصرف قند طبیعی را می‌دهد. کارشناسان با این که کاهش مصرف قند اضافه شده باعث بهبود سلامت کلی بدن می‌شود، موافق هستند اما لازم نیست کل قند اضافه شده را از بین ببرید.

با یک انتخاب هوشمندانه و نسبتاً ساده نه‌تنها می‌توان وزن‌ را کم کرد، بلکه می‌توان خطر بسیاری از بیماری‌ها را نیز کاهش داد. برای این کار شما باید موادغذایی دارای قندهای اضافه شده را از رژیم‌غذایی‌تان حذف کنید. اگرچه حذف کامل قند، کار چندان آسانی نیست اما می‌تواند مزایای فراوانی را به دنبال داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی همه‌ی جوانب رژیم غذایی بدون قند و رژیم‌های مشابه بپردازیم.

پیشینه رژیم بدون قند
مشکل اصلی غذاهای پرشکر این است که خوردن یا نوشیدن بیش از حد آن‌ها باعث می‌شود تا کالری زیادی به بدن برسد و معمولا آن‌ها بدون ارزش غذایی هستند. به عبارت دیگر به اندازه‌ای که شکر وارد بدن می‌کنند، ویتامین‌ و موادمعدنی کافی ندارند.

برخی معتقدند که شربت ذرت با فروکتوز بالا برای سلامتی شما از قند معمولی بدتر است، اما شواهد علمی معتبری برای تأیید این ادعا در دست نیست. آن‌ها هر دو از ترکیب مشابه گلوکز و فروکتوز تشکیل شده‌اند و هر دو تأثیر یکسانی بر روی بدن دارند. از آنجا که اشکال و انواع مختلفی از قندها وجود دارد، این کمک می‌کند تا بدانید که به دنبال چه چیزی هستید. اگر هر یک از ترکیبات زیر را در فهرست برچسب مواد غذایی مشاهده کردید، درواقع آن ماده غذایی حاوی شکر اضافه می‌باشد:

قند
شکر قهوه‌ای
شربت ذرت با فروکتوز بالا
شکر ذرت
شربت
شربت ذرت
فروکتوز
گلوکز
ساکروز
شکر خام
شکر زرد ناخالص
عسل
عسل یک قند طبیعی است زیرا زنبورها آن را می‌سازند، در حالی که شکر معمولی از چغندر، ذرت یا نیشکر تهیه می‌شود. اما از نظر تغذیه‌ای، میزان قند عسل تقریباً به اندازه شکر یا شربت ذرت است، بنابراین غذاهای تهیه شده با عسل غذای دارای قند محسوب می‌شوند. در حقیقت، عسل حاوی برخی مواد مغذی است، اما برای بهبود رژیم غذایی کافی نیست.

مزایای رژیم بدون قند

معایب و مزایای رژیم بدون قند

کاهش وزن
حذف قند به معنی حذف کالری‌های غیرمغذی است. انجام این کار به شما در کاهش وزن کمک می‌کند چراکه وقتی تمایل شما به غذاهای پر از مواد مغذی بیشتر ‌شود باعث می‌شود شما با خوردن مقدار کمی از آن‌ها احساس سیری کنید.

سلامتی عمومی بدن
در کنار فواید کاهش وزن، رژیم غذایی بدون قند می‌تواند به افراد کمک کند تا از بیماری‌های دیگر که به سبب مصرف قند زیاد ایجاد می‌شوند جلوگیری کنند. به عنوان مثال طی مطالعاتی کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف نوشیدنی‌های قندی با افزایش فشارخون، التهابات، کلسترول کلی و چربی احشایی شکم همراه است.

بهبود سلامت دندان
بله مادران‌تان درست می‌گفتند که قند برای دندان‌ها ضرر دارد. زیرا رژیم بدون قند به کاهش خطر پوسیدگی دندان بسیار کمک می‌کند. دنبال کردن رژیم بدون قند یا حتی رژیم غذایی با میزان قند کم مزایای زیادی را به همراه دارد اما حذف کلی آن از زندگی خیلی دشوار است.

معایب رژیم بدون قند
دشوار بودن تشخیص قند
به خاطر ذائقه و تمایل افراد به شیرینی، قند را در بسیاری از موادغذایی پنهان کردند به همین خاطر تشخیص قندهای اضافه شده از قندهای طبیعی کار دشواری است همینطور دنبال کردن رژیم بدون قند می‌تواند بسیار سخت باشد.

 توصیه‌های USDA
دستورالعمل‌های برنامه USDA ترکیب متعادلی از میوه، غلات، سبزیجات، پروتئین و لبنیات است و جایی برای قندهای اضافه وجود ندارد با اینکه آن‌ها کاملاً ممنوع نیستند. درعوض، USDA پیشنهاد می‌کند که آن‌ها را می‌توانید تا میزان 10%کالری در روز مصرف کنید.

برای کاهش وزن، لازم است علاوه بر حذف قندهای اضافه شده، کالری را نیز بررسی کنید. اجتناب از این قندها به احتمال زیاد منجر به مصرف کالری کمتری خواهد شد اما برای اینکه مطمئن شوید، از ابزارهایی برای محاسبه‌ی کالری هدف‌گذاری‌شده‌ی روزانه استفاده ‌کنید

در کنار فواید کاهش وزن با رژیم بدون قند می تواند به افراد کمک کند تا از بیماریهای که با مصرف قند زیاد ایجاد میشود در امان بمانند

دیدگاه0

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بستن

خبرنامه

اشتراک