لاغری سریع با زیره

لاغری با زیره

تب لاغری با زیره مدتیست که بین مردم رواج پیدا کرده. زیره مانند بسیاری از ادویه‌های دیگر، قرن‌هاست که به عنوان دارویی طبیعی برای درمان بیماری‌ها و مشکلات متفاوت استفاده می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‎اند که زیره آثار فراوانی روی بدن دارد. آنتی اکسیدان‌های موجود در این ادویه، خطر سرطان‌، مشکلات قلبی عروقی، التهاب و دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد.‌ بذر زیره رشد سلول‌های سرطانی را مهار و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. علاوه بر این مدتیست که گفته می‌شود زیره برای لاغری شکم مفید است. برخی پژوهش‌ها ادعا می‌کنند اضافه کردن زیره برای لاغری به برنامه غذایی یک روش مناسب برای کاهش وزن است.

البته تنها یک غذا یا چاشنی مانند جادو برای کاهش وزن عمل نمی‌کند. در هر صورت برای کاهش وزن باید در میزان کالری دریافتی و مصرفی تغییر ایجاد کنید. اضافه کردن زیره به غذاها سبب کاهش وزن چشمگیری نمی‌شود، اما افزودن آن به برنامه غذایی متعادل و کم کالری به کاهش وزن کمک می‌کند.

 
آیا لاغری با زیره حقیقت دارد؟
در سال ۲۰۱۴ پژوهشی بر روی خانم‌هایی با اضافه وزن انجام شد. در این تحقیق ۸۸ خانم به دو گروه تقسیم شدند و به مدت ۳ ماه تحت آزمایش قرار گرفتند. به گروه اول دو وعده در روز ماست به همراه ۳ گرم زیره و به گروه دوم دو وعده ماست بدون زیره داده شد. در عین حال تمامی شرکت کنندگان از برنامه غذایی یکسانی پیروی می‌کردند. بعد از سه ماه مشخص شد گروهی که ماست را همراه با زیره می‌خوردند نسبت به گروه دیگر کاهش وزن بیشتری را تجربه کرده‌اند.

پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۵ به بررسی تاثیر زیره و کاهش وزن پرداخت. شرکت کنندگان به مدت هشت هفته در یکی از این سه گروه قرار گرفتند: مکمل زیره، مکمل ارلیستات و یک گروه شبه دارو. دو گروه اول بعد از هشت هفته، نسبت به گروه سوم وزن بیشتری کم کردند. سطح انسولین افراد حاضر در گروه اول، نسبت به دو گروه دیگر بسیار کمتر بود. این تحقیق نیز در نتیجه‌گیری خود اظهار کرد که زیره به لاغری کمک می‌کند.

مصرف این مکمل‌ها برای لاغری ممکن است نتایج کوتاه مدت داشته باشد. استفاده طولانی مدت از مکمل‌ها و تنظیم کننده‌های وزن توصیه نمی‌شود. به همین دلیل باید پژوهش‌های بیشتری درباره اضافه کردن زیره به برنامه غذایی و تاثیر آن روی کاهش وزن انجام شود.


لاغری با زیره؛ چگونه زیره سبب کاهش وزن می‌شود؟
پژوهش‌ها نشان داده‌اند که زیره در کمک به کاهش وزن موثر است، اما همچنان فرضیه‌های اثبات نشده‌ای مبنی بر اینکه چگونه این ادویه روی سوخت و ساز بدن اثر می‌گذارد، وجود دارد. زیره حاوی ترکیبی به نام فیتواسترول است که به کاهش کلسترول‌های بد کمک می‌کند. شاید به همین دلیل است که در پژوهش‌ها گروه مصرف کننده زیره، سطح کلسترول و چربی خون کمتری داشتند.

از دیگر دلایلی که گفته می‌شود زیره برای لاغری مفید می‌باشد این است که زیره نیز مانند دیگر ادویه‌ها روی سوخت و ساز بدن  اثر می‌گذارد. برای مثال افزایش تندی غذا، سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد. با اینکه تاثیر این ماده کم است اما هنگام ترکیب با روش‌های دیگر به کاهش وزن کمک می‌کند. ادویه زیره بسیار کم کالری است. دو قاشق چایخوری آن تنها ۱۶ کالری دارد. این مقدار کالری، زیره را به یکی از گزینه‌های عالی برای طعم بخشی به غذا تبدیل کرده، بدون اینکه کالری دریافتی روزانه را بالا ببرد.

زیره حاوی ماده فعالی به نام تیموکینون است. این ماده طبیعی شیمیایی، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد که در کاهش وزن به بدن کمک می‌کند. تیموکینون با مبارزه با رادیکال‌های آزاد، سموم بدن را پاکسازی و همچنین با کمک به سلول‌های بدن برای پاسخ دادن به انسولین و گلوکز، میزان قند خون را پایین نگه می‌دارد.

 
لاغری با زیره؛ چگونه زیره بیشتری مصرف کنیم؟
اهالی خاورمیانه و هند نسبت به دیگر نقاط دنیا، زیره بیشتری در غذاهای خود استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از این ادویه به عنوان یکی از اجزای ادویه کاری استفاده کنید که در پخت برنج، گوشت و سرخ کردنی‌ها نیز به کار می‌رود. اگر در پخت و پز خود زیاد از زیره استفاده نمی‌کنید، آن را روی سبزیجات پخته، تخم مرغ، آجیل، سس و چاشنی‌ها بریزید.

همچنین می‌توانید از زیره برای طعم دادن به گوشت قرمز، غذاهای دریایی و سبزیجات استفاده کنید. با جوشاندن دانه‌های کامل زیره در آب و ته نشین شدن آن، برای خود دمنوش زیره درست کنید. زیره ادویه مناسبی برای اضافه کردن به سوپ، خورش، غذاهای تند و حتی غذاهای تخم مرغی است. زیره طعمی غافلگیر کننده به آجیل‌ها و برنج می‌دهد و یکی از چاشنی‌های اصلی تاکو است. کافیست آن را همراه با مقداری فلفل به غذا اضافه کنید .

مصرف زیره در کمک به کاهش وزن موثر بوده زیره دارای ترکیبی بنام فیتواسترول که به کاهش کلسترول بد خون کمک میکند

دیدگاه0

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بستن

خبرنامه

اشتراک