ِلاغری اصولی چه ویژگی های دارد

 

رژیم لاغری سریع 

تقریبا یک تصور مشترک از رژیم لاغری بین همه‌ ما وجود دارد آن هم این است که برای لاغر شدن سریع باید خودمان را محدود کنیم. اما رژیم لاغری به معنی محروم شدن از غذاها یا محدود کردن برنامه غذایی به چند خوراکی خاص نیست. منظور از رژیم لاغری سریع، رسیدن به وزن مناسب و تناسب اندامی است که با سلامت عمومی بدن همراه باشد. همه ما برای حفظ سلامت و کنترل وزن به مقدار مشخصی از غذاها نیاز داریم. پس مصرف بیش از اندازه آنها باعث افزایش وزن‌مان می‌شود.

بدن به تمام گروه‌های غذایی نیاز دارد و کمبود هر کدام از آنها حتی کربوهیدرات مشکلاتی در بدن ما ایجاد می‌کند. تغذیه صحیح و رژیم لاغری یعنی رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی برای داشتن وزن مناسب. یادتان باشد که از تمام ۴ گروه مواد غذایی یا همان هرم غذایی مصرف کنید.

هرم غذایی چیست؟
هرم غذایی راهنمای مصرف غذاهاست. هرم غذایی به شما نشان می‌دهد که بدن‌تان به کدام دسته از غذاها بیشتر و به کدام کمتر نیاز دارد. هرم غذایی شامل ۴ گروه غذایی اصلی است:

۱- گروه نان، غلات و کربوهیدرات

۲- گروه میوه‌ها و سبزیجات

۳- گروه گوشت، حبوبات، شیر و لبنیات یا همان پروتئین‌ها

۴- گروه روغن‌ها

بدن ما بیشتر از هرچیزی به کربوهیدرات نیاز دارد. خوراکی‌هایی که در پایین‌ترین بخش هرم قرار دارند، سوخت اصلی و در نتیجه انرژی بدن ما را  تامین می‌کنند. پس از همه بیشتر به آنها نیاز داریم. بخش دوم میوه‌ها و سبزیجات هستند که حتما باید در طول روز ۳ تا ۵ وعده از آنها مصرف شود. بخش سوم گوشت و لبنیات هستند که نسبت به گروه قبلی کمتر باید مصرف ‌شوند. اما منظور این نیست که به آنها نیازی ندارید. برعکس چون در گروه پروتئین‌ها قرار دارند بدن ما و مخصوصا ورزشکاران برای عضله‌سازی به آنها نیاز دارد. گروه آخر نیز چربی‌ها هستند که بدن ما کمتر از هرچیزی به آنها نیاز دارد.

 

چه روش‌هایی برای لاغری سریع وجود دارد؟
بیشتر افراد زمانی متوجه اضافه وزن‌شان می‌شوند که قصد رفتن به مهمانی یا مراسم خاصی را دارند. اما نمی‌توانند لباسی که اندازه‌شان باشد پیدا کنند و یا هنگامی که لباسی می‌پوشند، متوجه می‌شوند فرم لباس در بدن‌شان ناخوشایند است. برای رفع این مشکل سعی می‌کنن با رعایت کرد رژیم‌های مختلف اصولی و غیراصولی در مدت زمان کمی به وزن و اندام ایده‌آل خود برسند. اما مشکل اصلی اینجاست که بعد از تمام شدن مهمانی زحماتی که برای کاهش وزن کشیده‌اند را فراموش می‌کنند. و این چرخه تا ابد ادامه دارد. برای لاغری شدن راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد. اما بهترین روش‌ آن است که کاهش وزن دائمی را به شما هدیه بدهد.

۱- لاغر شدن سریع؛ ورز‌ش‌های هوازی و قدرتی
ورز‌ش‌های هوازی و قدرتی یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش وزن و تناسب اندام است. سعی کنید در برنامه روزانه‌تان زمانی را به ورزش کردن و تحرک اختصاص بدهید. نوع ورزشی که انتخاب می‌کنید چندان مهم نیست اما ورزش‌های هوازی و قدرتی مانند شنا و پیاده‌روی به چربی سوزی کمک بیشتری می‌کنند. به یاد داشته باشید زمانی ورزش در کاهش وزن شما موثر است که با برنامه غذایی همراه باشد.

۲- لاغر شدن سریع؛ قرص‌های لاغری
اکثر افرادی که اضافه وزن دارند با تبلیغات وسوسه‌انگیز قرص‌های لاغری ترغیب به استفاده از این قرص‌ها شده‌اند. باید بگوییم قرص‌های لاغری بی تاثیر هم نبستند البته گیاهی باشند و اصلی ..

۳- لاغر شدن سریع؛ انواع دمنوش
دمنوش‌های لاغری نیز مانند قرص‌ها چند وقتی است در بازار رواج پیدا کرده‌اند. اکثر تولیدکنندگان دمنوش ادعا می‌کنند هدف اصلی این قرص‌ها سم‌زدایی در کنار لاغری است. درست است که دمنوش‌های گیاهی خواص زیادی دارند، اما مصرف بی‌رویه آنها در طولانی مدت عوارض زیادی به همراه می‌آورد. اکثر دمنوش‌های لاغری حاوی برگ سنا هستند. برگ سنا داروی گیاهیست که سازمان غذا و داروی جهانی تنها آن را برای درمان یبوست تایید کرده است. تولیدکنندگان دمنوش‌های لاغری با اضافه کردن مواد شیمایی به داروهای گیاهی خود باعث تحریک روده بزرگ شده و از طریق اسهال منجر به لاغری می‌شوند.

 

۴- لاغر شدن سریع؛ دستگاه‌های لاغری
دستگاه‌های لاغری نیز از روش‌های موثر برای کاهش سایز هستند، اما وزن را پایین نمی‌آورند. توجه کنید که این روش برای کاهش سایز در کنار برنامه و رژیم لاغری استفاده می‌شوند و به تنهایی نمی‌توانند به پایین آوردن وزن کمک کنند. منظور از دستگاه‌های لاغری، دستگاه‌هایی هستند که به صورت موضعی به لاغر شدن قسمت مشخصی از بدن کمک می‌کنند. کویتیشن و آراف دو نوع از روش‌های رایج برای کاهش سایز هستند و فقط روی بعضی از قسمت‌های بدن‌تان تاثیر دارند.

۵- لاغر شدن سریع؛ عمل‌های کاهش وزن
با یک سرچ در اینترنت می‌توانید عمل‌های جراحی مختلفی را برای کاهش وزن پیدا کنید. عمل‌های جراحی مانند بای‌پس معده، اسلیو، لیپوساکشن و یا پیکرتراشی. همه‌ی این عمل‌ها عوارض جانبی و خطرات خاص خود را دارند. بعضی از عوارض عمل‌های جراحی شامل خونریزی بیش از حد، عفونت، عدم جذب ویتامین‌ها، مشکلات ریوی، التهاب و افت شدید قند خون هستند.

۶- لاغر شدن سریع؛ رژیم لاغری
رژیم لاغری همیشه یکی از بهترین روش‌های کاهش وزن بوده است. رژیم لاغری علاوه بر درمان چاقی و اضافه وزن، به پیشگیری از بیماری‌های زمینه‌ای نیز کمک می‌کند. بدن ما به مقدار خاصی کالری و سوخت نیاز دارد که اگر بیشتر از آن مقدار مصرف کنیم وزن‌مان بالا‌تر می‌رود و اگه کمتر مصرف کنیم، وزن‌مان پایین می‌آید.

درست است که کاهش مصرف کالری و رژیم لاغری باعث کاهش وزن می‌شود، اما رژیم اصولی یک مسئله بسیار مهم و حیاتیست. پیروی از رژیم‌های غیر اصولی سلامت شما را به خطر می‌اندازند.

رژیمی انتخاب کن که منحصر به خودت باشه!
یه رژیم خوب با توجه به سن، قد، وزن، فعالیت جسمی و بیماری‌های احتمالی بهت برنامه غذایی می‌ده.
رژیمی که این فاکتورها رو در نظر نگیره، نه تنها شکست می‌خوره، بلکه بدترین آسیب‌ها رو هم به 

رژیم لاغری خوب و اصولی چه ویژگی‌هایی دارد؟
هر رژیم اصولی و درست بر پایه‌ی قانون‌های مشخصی طراحی شده است. به عنوان مثال یک رژیم اصولی و درست باید دارای تمام گروه‌های غذایی باشد و فرد را به خوردن یک سری غذاهای خاص محدود نکند. رژیم‌های غذایی معتبر در کنار کاهش وزن؛ باید سبک زندگی شما را تغییر داده و شما را به سمت سالم خوردن سوق بدهند. در ادامه قوانین و ویژگی‌های یک رژیم معتبر را بررسی می‌کنیم.

۱- رژیم لاغری هیچ‌کس شبیه رژیم دیگری نیست
در خیلی از رژیم‌های لاغری سن، وزن، جنسیت، قد و میزان فعالیت جسمی تاثیری در برنامه غذایی ندارد. هر سنی که باشید و هر وزنی که داشته باشید باز هم برنامه غذایی‌تان با بقیه فرقی نمی‌کند. اما رژیم لاغری اصولی و معتبر تمام ویژگی‌های یک فرد را در نظر می‌گیرد و برنامه غذایی متناسب با آن ویژگی‌ها را می‌چیند. به عنوان مثال در یک رژیم اصولی کالری دریافتی در خانم‌ها و آقایان متفاوت است و یا هرچه بلند قدتر باشید به کالری بیشتری نیاز دارید.

۲- رژیم لاغری خوب شامل تمام گروه‌های غذایی می‌شود
همانطور که از قبل گفته شد یک رژیم لاغری خوب شامل همه گروه‌های غذایی می‌شود. اکثر رژیم‌های نامعتبر خوردن بعضی‌ از گروه‌های غذایی را محروم می‌کنند و یا فقط اجازه خوردن یک سری غذاهای خاص را می‌دهند. به عنوان مثال فقط در آنها می‌توانید گروه‌های پروتئینی را بخورید و از خوردن کربوهیدرات‌ محروم هستید. بدن برای انجام کارها به سوخت و ساز نیاز دارد و سوخت بدن کربوهیدرات است. با این رژیم شما بدن را از سوخت اصلی خود محروم کرده‌اید.

حتما بخوانید:
نمونه برنامه غذایی در یک رژیم غذایی سالم
۳- رژیم لاغری اصولی هیچ وعده غذایی را حذف نمی‌کند
بسیاری از رژیم‌ها برای کاهش وزن سریع‌تر، یک یا دو وعده را حذف می‌کنند. به عنوان مثال اجازه خوردن وعده شام را نمی‌دهند و یا هیچ میان‌وعده‌ای در برنامه غذایی آنها در نظر گرفته نمی‌شود. رژیم‌ لاغری اصولی باید هر سه وعده اصلی صبحانه، نهار و شام و همچنین سه میان‌وعده را داشته باشد. اگر وعده غذایی را حذف کنید به زودی از رژیم گرفتن خسته می‌شوید و دائما احساس گرسنگی می‌کنید. برای همین با کوچک‌ترین وسوسه‌ای رژیم خود را می‌شکنید و پرخوری می‌کنید.

 

۴- در یک رژیم لاغری خوب هیچ موقع احساس گرسنگی نخواهید داشت
بعضی از رژیم‌ها به شدت کم کالری و یا محدود هستند. اگر این رژیم‌ها را امتحان کنید متوجه می‌شوید که دائما احساس گرسنگی دارید. همین احساس گرسنگی دائمی باعث می‌شود از برنامه غذایی خود خسته شوید و رژیم را نیمه‌کاره رها کنید. بهترین برنامه غذایی برنامه‌ای است که میزان کالری مناسب هر فرد را در نظر بگیرد و تنوع غذایی بالایی داشته باشد.

۵- رژیم‌ لاغری خوب به صرفه است
رژیمی اصولی است که نیاز به هزینه‌های اضافی برای خرید داروهای لاغری، دمنوش، قرص و غذاهای خاص نداشته باشد. یعنی به غذاهای خاص محدود نشود و یا آن‌قدر پر خرج نباشد که هر کسی از عهده‌ی خرید غذاهای آن برنیاید. رژیم آنلاین یکی از این رژیم‌های کم هزینه است. با رژیم‌های آنلاین می‌توانید در وقت و هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید چرا که نیاز به مراجعه‌ی حضوری برای دریافت رژیم و مشاوره نخواهید داشت.

۶- رژیم لاغری خوب شما را تنها نمی‌گذارد
بسیاری از رژیم‌های غذایی بعد از ثبت نام و دریافت برنامه غذایی، پرونده‌‌اش بسته می‌شود و خودتان باید آنقدر پشتکار داشته باشید که بتوانید تا آخر راه را ادامه دهید. در چنین رژیم‌هایی نبود یک پشتیبان یا راهنما که به شما بگوید چه کاری باید انجام دهید و یا اگر با مشکلی رو به رو شدید راه حلی به شما ارائه کند، به شدت محسوس است. ثبت نام در یک برنامه غذایی لاغری، اول راه است. برای اینکه به خوبی و سلامت مسیر کاهش وزن را به انتها برسانید به یک تیم پشتیبانی نیاز دارید تا شما را راهنمایی کند و به سوالات  مشکلات پیش آمده احتمالی پاسخ دهد.

 

۹- رژیم لاغری خوب عجله‌ای برای کاهش وزن ندارد
رژیم‌های زیادی برای درمان بیماری‌های خاص و یا تناسب اندام ورزشکاران و مدل‌ها وجود دارد که در مدت زمان کوتاه، کاهش وزن زیادی را وعده می‌دهند. بسیاری از افراد با وجود اینکه نیازی به این دست رژیم‌ها ندارند اما بازهم وسوسه می‌شوند تا به کاهش وزن سریع برسند. به خاطر داشته باشید که این وزن و چربی‌ها در طول سالیان دراز در بدن ما جمع شده و به هیچ وجه یک شبه از بین نمی‌رود.

اکثر افرادی که چنین رژیم‌هایی انتخاب می‌کنند، شاید در عرض یک هفته وزن نیز زیادی کم کنند؛ اما این کاهش وزن دائمی نیست و بعد از پایان دوره رژیم دوباره وزن قبلی و یا حتی بیشتر از آن برمی‌گردد. چرا که در این مدت صرفا آب و ماهیچه‌های بدن از بین رفته‌‌اند و چربی‌ها همچنان در جای خود باقی هستند. بسیاری از افرادی که سریع وزن‌شان را پایین می‌آورند دچار افتادگی و شل‌شدگی پوست می‌شوند. ریزش مو، سو‌ءهاضمه، تیره شدن رنگ پوست، یبوست و کمبود ویتامین از دیگر عوارض جانبی کاهش وزن سریع است.

رژیم نمونه‌ی یک رژیم غذایی کامل
حالا که از ویژگی‌های یک رژیم خوب و اصولی گفتیم، وقت آن رسیده که ویژگی‌های رژیم را بررسی کنیم و ببینیم که آیا ویژگی‌های یک رژیم خوب در برنامه غذایی 

در رژیم میزان غذاهای مورد نیاز هر شخص براساس فاکتورهایی مثل وزن، قد، سن، جنسیت و سطح فعالیت تعیین می‌شود.
به شما سبک زندگی سالم را آموزش می‌دهد و به منظور حفاظت سلامت شما هیچ عجله‌ای در کاهش وزن ندارد.
در این رژیم نیازی به پخت غذای جداگانه و خاص برای خود ندارید. به راحتی می‌توانید با خانواده همسفره شوید.
این رژیم، پرهزینه و وقت‌گیر نیست. می‌توانید به راحتی از طریق اینترنت و به صورت آنلاین برنامه غذایی خود را دریافت کنید. هر ساعتی از شبانه‌روز که برای شما مشکلی پیش بیاید، پشتیبان‌ها پاسخگوی سوالات شما هستند.
همیشه در دسترس شماست. در هر زمان و مکانی به‌راحتی می‌توانید رژیم خود را دریافت کنید.
با رژیم  تنها نیستید. تیم پشتیبانی ما همیشه همراه شماست. این تیم نه تنها پیشرفت شما را بررسی می‌کند، بلکه اگر در طول رژیم به مشکلی برخوردید به راحتی آن را برطرف می‌کند. بعد از کاهش وزن نیز شما را تنها نمی‌گذارند و با برنامه رژیم تثبیت وزن به شما این اطمینان را می‌دهند که وزن‌تان هیچگاه باز نخواهد گشت.
با رژیم هیچ‌وقت احساس گرسنگی نمی‌کنید چون به جز وعده‌های اصلی، همیشه میان وعده‌های کم‌کالری و سیر‌کننده برای شما در نظر گرفته شده است.
همه‌ی گروه‌های غذایی در برنامه غذایی این رژیم لاغری وجود دارد. بنابراین نیازی نیست نگران کمبود ویتامین‌ها، املاح معدنی و پروتئین‌ها باشید.
چرا رژیم لاغری برای افراد دارای اضافه وزن از نان شب واجب‌تر است؟
کاهش وزن و لاغری آثار شگفت انگیزی روی تناسب اندام، درمان بیماری‌ها و بهبود ارتباطات اجتماعی دارد که در ادامه تمامی این مورد را بررسی خواهیم کرد:

۱- اثر رژیم لاغری بر تناسب اندام
اولین و مهم‌ترین تاثیر کاهش وزن، روی تناسب اندام است. بدون شک بیشترین تاثیر کاهش وزن روی پهلو‌ها و شکم است. کاهش چربی‌های شکمی یا به اصطلاح آب شدن شکم، تاثیر بسیار زیادی روی خوش اندام شدن شما دارد. اگه این رژیم همراه با ورزش باشد این تاثیر دو چندان می‌شود.

 

۲- اثر رژیم لاغری بر درمان بیماری‌ها
شاید جالب باشد بدانید که دلیل اصلی بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، فشار خون، کبد چرب، چربی خون، آرتروز، دیسک کمر، زانو درد و کمردرد، اضافه وزن است. با یک نگاه به آمار و ارقام متوجه می‌شوید که هزینه‌ی درمان و بهبودی این بیماری‌ها بسیار بیشتر از دریافت یک رژیم لاغری است. اگر رژیم لاغری، اصولی و درست باشد کمک بسیاری به بهبود و پیشگیری بیماری‌ها می‌کند.

۳- اثر رژیم لاغری بر ارتباطات اجتماعی و اعتماد به نفس
اگر با افرادی که اضافه وزن داشتند و حالا به وزن سلامت و ایده‌آل خود رسیده‌اند، صحبت کنید. همه‌ی آنها می‌گویند که کاهش وزن بر روابط اجتماعی‌شان تاثیر به‌سزایی داشته، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده، راحت‌تر در جمع‌ها حضور پیدا می‌کنند و دیگر مانند قبل گوشه‌گیر و منزوی نیستند.

سوالات متداول درباره رژیم لاغری
۱- با رژیم لاغری چند کیلو می‌توان وزن کم کرد؟
مقدار کاهش وزن در رژیم‌های لاغری مختلف فرق دارد. اما کاهش وزن در یک رژیم خوب چیزی بین ۲٫۵ تا ۴ کیلو است. یعنی نباید بیشتر از ۴ کیلو در ماه وزن کم کنید، در غیر اینصورت به بدن‌تان آسیب می‌رسانید.

۲- کدام روش لاغری از همه بهتر است؟
بهترین روش برای کاهش وزن پیروی از یک رژیم لاغری اصولی به همراه ورزش است. لاغری با دستگاه موضعی نیز روش مناسبی است اما همانطور که گفته شد بر کاهش وزن تاثیر ندارد و فقط سایز شما را کم می‌کند.

۳- آیا رژیم لاغری به درمان بیماری‌ها کمک می‌کند؟
بله. از آنجایی که دلیل خیلی از بیماری‌های مزمن مثل دیابت، فشار خون، چربی خون، کبد چرب، زانو‌درد و کمر‌درد اضافه وزن است؛ در نتیجه کاهش وزن می‌تواند این بیماری‌ها را مهار یا کنترل کند.

تنوع رژیم لاغری این روزها به شدت زیاد است. هنگام انتخاب رژیم لاغری به یاد داشته باشید رژیم لاغری سریع عوارض جانبی زیادی به همراه دارد. لاغر شدن سریع اشتباه است. کاهش وزن امری زمان‌بر است و یک شبه اتفاق نمی‌افتد. همانطور که گفته شد بهترین راه برای کاهش وزن پیروی از یک برنامه غذایی سالم

    

لاغری سریع و اصولی دارای سلسله مراتبی است

دیدگاه0

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بستن

خبرنامه

اشتراک