فاکتورهای مهم در لاغری و کاهش وزن 
دلایل عدم کاهش وزن چیست؟
برخلاف جوش هایی که شب قبل از مهمانی ها یا مراسم های مهم میزنید، کاهش وزن، یک شبه اتفاق نمی افتد. اگر کالری دریافتی روزانه تان را کاهش داده اید، به جای غذا های سرخ کردنی و پر چرب از سبزیجات و میوه جات استفاده می کنید و زمان باشگاهتان را نیز افزایش دادید، باید تغییراتی را در وزن خود مشاهده کنید. در غیر این صورت باید به دنبال دلایل عدم کاهش وزن باشید.

محققان بر این باورند که برخلاف تلاش های فرد برای کاهش وزن، عوامل جانبی دیگری نیز بر کاهش وزن تاثیر دارند که بسیاری، از آنها بی اطلاع هستند.

عوامل موثر بر کاهش وزن
برای اینکه بتوانیم درک بهتری از دلایل عدم کاهش وزن داشته باشیم بهتر است ابتدا عوامل موثر بر کاهش وزن را برای شما معرفی کرده و توضیح مختصری درباره ی هر کدام بدهیم.

این عوامل عبارتند :

مقدار غذای مصرفی در هر وعده
خوردن مقدار زیادی غذا در هر وعده از دلایل عدم کاهش وزن است. خصوصا در آمریکا که میزان غذای مصرفی طی سال های اخیر افزایش داشته است. محققان دریافته اند که از دهه ۷۰ تاکنون، میزان غذای مصرفی هر شخص طی یک وعده، در رستوران ها سه برابر افزایش داشته و اندازه بشقاب ها نیز ۲ برابر شده است. به طور کلی انسان ها در هر وعده بیش از آنچه بدن به آن نیاز دارد، می خورند.افرادی که رژیم لاغری سریع دارند، اغلب در مصرف غذا های سالمی که پزشک به آنها توصیه کرده زیاده روی می کنند. نمونه بارز آن آجیل است. این  خوراکی بسیار سالم و مفید بوده و سرشار از پروتئین و فیبر می باشد و خاصیت ضد التهابی دارد. اما به عنوان مثال، در هر وعده مصرف تنها ۲ عدد بادام زمینی و ۶ عدد بادام مجاز است. اگر  آجیل را مانند پاپ کورن پشت سر هم و به مقدار زیاد مصرف کنید، وزن کم نخواهید کرد.

در صورتی که نمی توانید میزان کالری دریافتی تان را محاسبه کنید بهتر است برنامه ای در گوشی موبایلتان نصب کنید تا بتوانید میزان کالری روزانه ی خود را کنترل کنید.

حذف صبحانه
حذف اولین وعده ی غذایی در روز، می تواند بسیار مضر باشد. این امر یکی از مهمترین دلایل عدم کاهش وزن می باشد زیرا باعث می شود تا در وعده های غذایی بعدی گرسنه تر شوید و بیشتر بخورید.

سعی کنید تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب، صبحانه میل کنید. صبحانه ی پر فیبر و پروتئین می تواند به مدت طولانی تری شما را سیر نگه دارد. سعی کنید برای وعده صبحانه از پنیر های کم چرب، میوه، تخم مرغ، نان سبوس دار، ماست یونانی و موز استفاده کنید.

ایستاده غذا خوردن
 ایستاده غذاخوردن در مقابل یخچال یا اُپن، صرفه جویی در وقت و انرژی نیست و می تواند منجر به بی حواسی در خوردن شود. بهترین کار اختصاص دادن زمانی در روز برای صرف وعده ها و میان وعده هایتان می باشد.

گشنگی کشیدن
به خودتان گشنگی ندهید. گشنگی کشیدن نه تنها سوخت و ساز بدن را بر هم میزند بلکه باعث می شود تا در وعده شام، برای برطرف کردن این حس بیش از حد معمول غذا بخورید. محروم کردن خود از غذا پس از مدتی غیر قابل تحمل شده و برای کاهش وزن مداوم مناسب نمی باشد. همچنین محدود کردن خود به ۲ وعده ی کوچک غذایی موجب افزایش تعداد میان وعده ها می شود. برخی افراد به علت ترس از چاقی دچار نوعی اختلال عصبی می شوند که بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا) نام دارد.

نداشتن خواب کافی
طبق آمار، حدود ۴۰ درصد از مردم کمتر از ۷ ساعت در شبانه روز می خوابند. کم خوابی از دلایل عدم کاهش وزن محسوب می شود که باعث افزایش هورمون کورتیزول، قند خون و انسولین می شود که همه آنها به فرد احساس گرسنگی می دهند. برخی معتقدند که کمبود خواب موجب مقاومت بدن در برابر انسولین شده و چربی ها را آسان تر ذخیره می کند. به همین دلیل کم خوابی باعث چاقی می شود.نوشیدنی های قندی
نوشیدنی های قندی چاق کننده ترین مواد غذایی هستند و مصرف آنها می تواند یکی از دلایل عدم کاهش وزن به شمار آید. مغز ما نمی تواند کالری های این نوشیدنی ها را با منع انسان از خوردن دیگر کالری ها جبران کند.

البته این تنها برای نوشیدنی های قندی مانند نوشابه ها صدق نمی کند بلکه نوشیدنی های سالم تر مانند نوشیدنی های ویتامینی نیز دارای قند هستند.

حتی آبمیوه ها نیز نباید بیش از حد مصرف شوند. یک لیوان آبمیوه به میزان چندین میوه ی کامل قند دارد.

ننوشیدن آب کافی
نوشیدن آب برای کاهش وزن بسیار مفید است. در یک تحقیق ۱۲ هفته ای که در رابطه با کاهش وزن انجام شد، افرادی که نیم ساعت قبل از هر وعده ی غذایی، نیم لیتر آب می نوشیدند، ۴۴ درصد بیشتر از سایرین وزن کم می کردند.همچنین نوشیدن آب طی ۱.۵ ساعت می تواند میزان چربی سوزی را از ۲۴ تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

مصرف الکل
نوشیدنیهای الکلی کالری بالایی دارند که دارای ۷ کالری در هر گرم میباشند

ورزش کردن با شکم خالی
ورزش کردن با شکم خالی بجای چربی سوزی موجب عضله سوزی میشود

برای انکه بتوانیم درک بهتری از کاهش وزن داشته باشیم باید عوامل موثر بر آن را بررسی کنیم

دیدگاه0

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بستن

خبرنامه

اشتراک