رژیم روشی موثر برای کاهش وزن

چرا برای برخی افراد کاهش وزن لازم است؟

امروزه تناسب اندام برای همه افراد جامعه و بخصوص خانم ها به امری مهم و قابل توجه تبدیل شده است. کاهش وزن و داشتن تناسب اندام علاوه بر حفظ ظاهر و اندامی زیبا باعث حفظ سلامتی جسم نیز می شود. البته ناگفته نماند که سلامت جسم به اندام وابسته نیست. یعنی نمی توانیم اظهار داشته باشیم که اگر فردی لاغر است از سلامت جسمی درستی برخوردار نیست و یا برعکس. از طرفی دیگر نمی توان ادعا کرد که تناسب اندام به سلامت جسم اصلا بستگی ندارد. در دنیای مدرن امروز، مراجعه افراد مختلف به مشاوران، پزشکان و متخصصان تغذیه ثابت کرده است که تناسب اندام برای همه اقشار جامعه مهم است. گزارشات مشاوران، پزشکان و متخصصان تغذیه حاکی از آن است که اغلب افراد برای کاهش وزن به متخصصان تغذیه مراجعه می کنند و اغلب با گرفتن رژیم های لاغری و ورزش‌ ها و تمرین های خاصی که به آنها به کاهش وزن افراد کمک شایانی می کنند. به خاطر داشته باشید که کاهش وزن و رژیم گرفتن حتما باید به تجویز و دستور پزشک متخصص باشد. گرفتن رژیم های سرخود و کم کردن غذا بجز آسیب رساندن به بدن و جسم تان هیچ پیامد دیگری به همراه ندارد. عدم دریافت و خوردن ویتامین های مورد نیاز بدن نه تنها باعث ضعیف شدن شما می شود بلکه عواقب به مراتب بدتری از جمله ریزش مو، کمبود و افت ویتامین های بدن، فقر آهن، مشکلات معده و... می شود. داشتن وزن بالا مشکلات جسمی و روحی را به دنبال دارد. مشکلات جسمی از قبیل زانو درد، کمردرد، پا درد، کلسترول خون بالا، فشار بالا و... می شود. مشکلات روحی که وزن بالا در پی خود به همراه دارد، شامل کاهش اعتماد به نفس برای حضور در جمع دوستان و آشنایان و همچنین جامعه، از دست دادن عزت نفس و حتی به مراتب موجب بروز افسردگی در افراد با وزن بالا می شود. بنابراین، کاهش وزن حتما باید توسط پزشک متخصص تغذیه با برنامه و داشتن رژیم دقیق و درست و همچنین انجام ورزش های مناسب صورت گیرد. کاهش وزن علاوه بر حفظ تناسب اندام بعد دیگری نیز دارد که معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که فرد به دلیل داشتن وزن بالا به مشکلاتی دچار می‌شود که پزشک به وی توصیه می‌کند که وزن خود را کاهش دهد.

 

 

 

رژیم گرفتن راهی ساده اما پر نکته برای کاهش وزن

کاهش وزن امری است که به خودی خود قابل انجام نیست و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص تغذیه صورت بگیرد. کاهش وزن و گرفتن رژیم های سرخود چیزی بجز آسیب رسانی به بدن انسان ندارد. بدن انسان به انواع مواد غذایی و ویتامین های مختلف احتیاج دارد و در صورت نرسیدن مواد لازم و ضروری، جسم و بدن به ضعف دچار می شود و اصطلاحا بنیه بدن با مشکل مواجه می شود. کاهش وزن امری به ظاهر ساده اما در واقع بسیار مهم و ضروری است. کارشناسان، پزشکان و متخصصان تغذیه راه ها و روش های بسیاری را برای کاهش وزن توصیه و پیشنهاد می کنند. یکی از رایج ترین راه ها برای کاهش وزن گرفتن رژیم متناسب با قد و وزن است. رژیم گرفتن به منظور کاهش وزن قوانین خاص خود را دارد و مهمترین نکته ای که باید به آن توجه نمود، این است که در رژیم های کاهش وزن باید تمامی ویتامین های مورد نیاز بدن مصرف شوند. چرا که نرسیدن ویتامین های مورد نیاز بدن عوارض و مشکلات زیادی را به دنبال دارند و یکی از اصلی ترین آنها خراب شدن پوست به دلیل عدم مصرف مواد مورد نیاز پوست است. ریزش مو و مشکلات و بیماری های پوستی از بارزترین راه های تشخیص رژیم مناسب از رژیم نامناسب است. رژیم مناسب کاهش وزن رژیمی است که در آن فرد از همه مواد غذایی و ویتامین ها استفاده کند. البته ناگفته نماند که برای کاهش وزن و تناسب اندام راه ها و روش های مختلفی توصیه می شود.

 

 

 

بایدها و نبایدهایی که در گرفتن رژیم کاهش وزن باید به آنها توجه کرد

حتما تاکنون در اطرافیان خود دیده اید شخصی را که رژیم گرفته است. بارها شنیده ایم که فرد در مهمانی ها و دورهمی ها می گوید که من رژیم هستم. رژیم گرفتن برای کاهش وزن قوانین و قواعد خاص خودش را دارد. اولین موردی که در گرفتن رژیم کاهش وزن اهمیت دارد، داشتن اراده و پشتکار قوی است. برای کاهش وزن باید اراده بسیار قوی داشت که در مقابل غذاهای خوشمزه و اغلب مضر، مقاومت به خرج داد. همانطور که میدانید غذاهای سرخ کردنی، انواع فست فود، شیرینی جات مانند شکر و آرد باعث چاقی و ایجاد اختلال در تناسب اندام می شود. و طبیعی است که مقاومت در برابر غذاهایی مانند فست فود و غذاهای سرخ کردنی به هیچ وجه کار ساده ای نیست و اراده فولادی می طلبد! بنابراین، اولین گام در گرفتن رژیم تعیین هدف و انگیزه از رژیم گرفتن و متعاقبا انگیزه و هدف از کاهش وزن می باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که برای کاهش وزن باید رژیم مناسب داشت و رژیم مناسب باید توسط متخصص و پزشک تغذیه طراحی شود. در صورتی که رژیم مناسب نباشد، کاهش وزن انجام نمی شود و وزن  فرد هیچ تغییری نمی‌کند.

 

آیا برای کاهش وزن تنها رژیم گرفتن کافی است؟

در پاسخ به این پرسش به طور قاطع می توان گفت خیر! رژیم گرفتن برای کاهش وزن به تنهایی کافی نیست. در واقع ورزش کردن و انجام تمرین های مناسب برای همه افراد جامعه چه افرادی که رژیم هستند و چه افراد دیگری که از تناسب اندام برخوردار هستند و احتیاجی به کاهش وزن ندارند، ضروری و مفید است. ورزش برای حفظ سلامت و شادابی جسم و روح می شود. اما برای کاهش وزن در کنار رژیم اصولی و مناسب ورزش کردن نیز توصیه می شود. نوشیدن آب به مقدار کافی نیز در هنگام رژیم بسیار مفید و موثر است. چرا که نوشیدن آب باعث پر شدن فضای معده و به اصطلاح فراموش کردن گرسنگی و در نهایت منجر به کاهش وزن شما می شود. نکته ای که گفتنش خالی از لطف نیست این است که پزشک و یا متخصص تغذیه ای که به شما رژیم درست و اصولی بدهد، قطعا نکاتی که باید در حین رژیم آنها را رعایت کنید را به شما متذکر خواهد شد. اما به طور کلی نوشیدن آب و هرگونه مایعات در حفظ رژیم شما می تواند بسیار موثر و مفید واقع شود.

 

 

 

نکات مهمی که برای کاهش وزن باید آنها را دانست

در این قسمت می خواهیم شما را با یک سری نکاتی آشنا کنیم که جدا از بحث رژیم گرفتن، به کاهش وزن و تناسب اندام کمک شایانی می کنند و می توانند تاثیر زیادی داشته باشند. نکات مهمی که تاثیر بسیاری در کاهش وزن و تناسب اندام دارند عبارتند از: استرس، خواب کافی و منظم، خوردن صبحانه و میان وعده سالم، ورزش و همچنین مصرف ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز بدن. کاهش استرس و حفظ آرامش و شادی و لبخند علاوه بر اینکه بر سلامت روح و روان و نیز شادابی پوست و مو تاثیر شگرفی دارند، بلکه بر سلامت جسم و تناسب اندام نیز تاثیر فراوانی دارند. داشتن خواب منظم و کافی در شب نیز می تواند بر حفظ تناسب اندام انسان تاثیر بسزایی داشته باشد. چرا که به هنگام خواب هورمون هایی ترشح می شوند که بر سلامت جسم و روح و همچنین روان انسان اثرگذار هستند. خوردن وعده صبحانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است در حالی که خیل عظیمی از مردم هستند که به خوردن این وعده اهمیتی نمی دهند. عدم مصرف وعده صبحانه به مرور زمان باعث افزایش وزن و برهم زدن تناسب اندام می شود. بنابراین، مصرف وعده صبحانه می تواند به کاهش وزن کمک کند. منظور از مصرف میان وعده سالم، مصرف میوه و یا نوشیدنی های طبیعی است. مصرف کیک و کلوچه و یا خوراکی هایی از این قبیل نه تنها به کاهش وزن کمکی نمیکند، بلکه باعث تناسب اندام را نیز بهم می زند. ناگفته نماند که مصرف میوه جات و سبزیجات تازه می تواند کاهش وزن و تناسب اندام را در پی داشته باشد. اگرچه انسان می بایست ویتامین ها و مواد مفید و ضروری برای بدن را از طریق مواد غذایی دریافت کند، اما پزشکان و متخصصان تغذیه بر این باورند که مصرف مکمل ها و ویتامین های مورد نیاز بدن نیز لازم است. با علم بر این موارد می توان به خوبی دریافت که کاهش وزن امری ساده و در عین حال پیچیده است.

 

 

 

جمع بندی نهایی

به طور کلی می توان گفت که داشتن یک برنامه غذایی منظم و مصرف انواع میوه ها و سبزیجات و همچنین مواد غذایی به منظور دریافت ویتامین های لازم و ضروری برای داشتن بدنی سالم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نکته ای که باید بدانید این است که به هنگام خوردن غذاهای مختلف باید توجه داشته باشید که چه مقدار غذا برای بدن لازم است و مواد غذایی که مصرف می کنید تا به چه اندازه ویتامین های مورد نیاز برای بدن شما را تامین می کند. همانطور که گفته شد، برای کاهش وزن راه های مختلفی وجود دارد اما در هر روش باید به خاطر داشته باشید که دریافت ویتامین های مورد نیاز بدن با مشکل مواجه نشود.

 

 

 

 

برای داشتن بدن و جسمی سالم لازم است که مواد مورد نیاز بدن به خوبی تامین شوند. امروزه کاهش وزن و تناسب اندام برای بسیاری از انسان ها معنا و اهمیت خاصی پیدا کرده است. معمولا اولین راهی که پیشنهاد می شود، گرفتن رژیم است که خود نکات خاص خودش را دارد.

دیدگاه0

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بستن

خبرنامه

اشتراک