آیا استفاده از قرص لاغری برای کاهش وزن موثر است؟

استفاده از قرص لاغری برای کاهش وزن

چاقی و اضافه وزن از آن دسته مشکلاتی است که همیشه در میان انسان ها علی الخصوص در بین خانم ها بوده و هست. چاقی میتواند دلیل بسیاری داشته باشد. همانطور که میدانید چاقی و اضافه وزن می تواند خود نوعی بیماری تلقی شود. و همانند دیگر بیماری ها، برای این مشکل نیز باید چاره ای اندیشید و به فکر راه حلی برای درمان آن افتاد. قبل از ذکر هر نکته ای باید گفت که حتما باید برای درمان این بیماری به پزشک و یا متخصص تغذیه مراجعه نمود. چرا که درمان سرخود این بیماری ممکن است پیامدهای ناگوار و گاهی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. شاید یکی از راه هایی که اطرافیان به عنوان موثرترین روش برای کاهش وزن به شما توصیه کنند، استفاده از قرص لاغری باشد. به ظاهر بله. قرص لاغری یکی از روش های کاهش وزن است. مصرف قرص لاغری در مدت زمان کم بیشترین تاثیر را بر کاهش وزن می گذارد. چرا که برخی از انواع مختلف قرص لاغری سبب کم شدن اشتها، چربی سوزی و یا حتی عدم جذب چربی ها به بدن می شود. اما این مسئله در اینجا خاتمه نمی یابد. همانطور که میدانید کاهش وزن نیازمند اراده و پشتکار قوی می باشد و ممکن است برخی افراد در همین مرحله شکست بخورند و عقب بکشند. اما خوب است بدانید که قرار نیست به خاطر حفظ سلامت جسم و بدن و همچنین داشتن ظاهر و اندامی زیبا جان و سلامت خود را به خطر بیندازید. مصرف دارو به خودی خود دارای عوارض جانبی هست و گاهی اوقات ضررها و عوارض آن بر بدن به مراتب بیشتر از مزایای آن است. برای کاهش وزن راه های دیگر به غیر از مصرف قرص لاغری نیز هست. فقط لازم است اراده و پشتکاری قوی داشته باشید و در کنار داشتن ظاهر و اندامی زیبا، به فکر سلامت خود نیز باشید. امروز در این مقاله می خواهیم درباره مصرف، عوارض جانبی و مزایای قرص لاغری صحبت کنیم. پس لطفا تا پایان مقاله قرص لاغری با ما همراه باشید.

 

 

 

قرص لاغری و تجویز آن توسط پزشک یا متخصص تغذیه

برای آنکه بخواهید درباره قرص لاغری اطلاعاتی کسب کنید بهتر است ابتدا با خاصیت های این قرص کمی آشنا شوید. همانطور که در قسمت قبل اشاره ای مختصر کردیم، قرص لاغری انواع مختلفی دارند که البته باید گفت که همه آنها مورد تایید سازمان بهداشت و دارو نیستند. پس بهتر از قبل از مصرف هرگونه دارو و یا قرص لاغری درمورد آن تحقیق و پرس و جو کنید. چرا که ترکیبات قرص لاغری باید با بدن شما سازگار باشد. در صورت عدم سازگاری ممکن است آسیب های جدی به بدن شما وارد شود. هنگامی که برای کاه وزن به پزشک و یا متخصص تغذیه مراجعه می کنید در ابتدا باید در مورد سوابق بیماری های خود، بیماری های موروثی، داروها و یا مکمل هایی که در حال مصرف آن هستید، حساسیت و آلرژی دارویی و هر چیزی که فکر می کنید لازم است پزشک و یا متخصص تغذیه برای کمک به کاهش وزن شما بداند را با وی مطرح کنید. نکته دیگری که ذکر آن خالی از لطف نیست و دانستن آن ضروری است این است که قرص لاغری برای همه افراد تجویز نمی شود. در واقع اگر می خواهید بدانید که پزشک و یا متخصص تغذیه مصرف قرص لاغری را به چه افرادی توصیه می کند باید بدانید که هر شخصی نمی تواند از این قرص استفاده کند. تجویز قرص لاغری توسط پزشک و یا متخصص تغذیه به شرطی انجام می شود که اولا فرد به اصطلاح چاق یا دارای اضافه وزن بالای بیست وهفت سال سن داشته باشد. ثانیا BMI فرد حداقل باید 30 به بالا باشد. البته ناگفته نماند که پزشک و یا متخصص تغذیه در کنار مصرف قرص لاغری به شما انجام ورزش ها و تمرینات خاص و رژیم مناسب بدن شما را تجویز می کند. به عبارتی دیگر مصرف قرص لاغری به تنهایی موثر واقع نمی شود.

 

 

 

آیا واقعا قرص لاغری برای کاهش وزن موثر و کارآمد است؟

در این قسمت می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا واقعا مصرف قرص لاغری برای کاهش وزن موثر واقع می شود یا خیر. در حقیقت باید گفت که وقتی صحبت به کاهش وزن می رسد مصرف قرص لاغری، نوشیدنی و مکمل هایی برای افراد مختلف توصیه می شود. اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم مصرف قرص لاغری واقعا موثر است اما آیا واقعا استفاده از قرص لاغری برای بدن و سلامت انسان بی خطر است؟ باید بدانید که بهترین نوع قرص لاغری هم در ترکیبات خود دارای چند ماده هستند که باعث افزایش چربی سوزی بدن، کاهش اشتهای فرد و یا کاهش جذب چربی در بدن می شوند. همچنین ترکیبات انواع مختلف قرص لاغری و دیگر مکمل ها با یکدیگر یکسان نیستند. حتی ادعای برخی از قرص لاغری و دیگر داروها هنوز به اثبات نرسیده اند. بنابراین این امر از اهمیت زیادی برخوردار است که دارو و یا قرص لاغری که برای کاهش وزن شخص مورد استفاده قرار می گیرد واقعا موثر است یا خیر. این در حالی است که اصلا برخی از انواع قرص لاغری موجود در داروخانه ها اصلا در کاهش وزن تاثیری ندارند. در نظر داشته باشید که اولویت با حفظ سلامت جسم و بدن شما می باشد. پس مهم است که برای کاهش وزن از چه قرص لاغری استفاده می کنید.

 

 

 

معرفی چند قرص لاغری معروف در جهان و عوارض آنها

از آنجایی که برای کاهش وزن افراد مختلف راه های بسیاری از جمله مصرف دارو، قرص و یا مکمل های لاغری توصیه می شود، در این بخش می خواهیم شما را با چند قرص لاغری معروف و موثر در کاهش وزن آشنا کنیم.

عصاره گارسینیا کامبوجیا: عصاره Garcinia Cambogia به عنوان یکی از داروهای لاغری مورد استفاده قرار می گیرد. این یک میوه کوچک و سبز است شبیه میوه کدو تنبل. از پوست این میوه برای به دلیل داشتن ماده اسید هیدروکسی سیتریک برای ساخت قرص های لاغری مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد این قرص طبق تحقیقات و مطالعات صورت گرفته به این صورت است که این قرص یکی از آنزیم های بدن که چربی تولید می کنند را مهار می کند. طبق مطالعات صورت گرفته در سال 2011 این دارو به طور متوسط سبب کاهش وزن افراد می شود. در حقیقت در مورد عوارض جانبی این دارو هیچ مورد جدی گزارش نشده است. اما مصرف این قرص لاغری می تواند سبب بروز یک سری مشکلات گوارشی خفیف شود.

هیدروکسی کات: Hydroxycut چندین سالی است که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد و در حال حاضر از محبوب ترین مکمل های لاغری در جهان به شمار می رود و انواع مختلفی دارد. این ماده حاوی کافئین و چندین عصاره گیاهی است که به کاهش وزن کمک می کند. برای این داروی لاغری عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است. اما اگر به کافئین حساسیت دارد، ممکن است با مصرف این دارو دچار اضطراب، لرز، اسهال و حالت تهوع شوید.

ارلیستات (آلی): Orlistat (Alli) دارویی است برای کاهش وزن و لاغری که با نسخه و بدون نسخه خریداری می شود. این قرص لاغری با جلوگیری از تجزیه چربی در روده باعث می شود تا شما کالری کمتری از چربی دریافت کنید و در نتیجه منجر به کاهش وزن می شود. مطالعات و تحقیقات انجام شده بر روی این دارو نشان می دهد که مصرف این قرص علاوه بر کاهش وزن، منجر به کاهش فشار خون می شود و تا حدودی خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را تا 37% کاهش می دهد. این دارو عوارض جانبی گوارشی زیادی دارد. این عوارض شامل مدفوع شل و چرب و همچنین منجر به نفخ معده می شود. همچنین مصرف این قرص لاغری ممکن است سبب کمبود ویتامین های محلول در چربی، مانند ویتامین های A, D, K, E در بدن شود. به همین خاطر ممکن است هنگام مصرف این قرص لاغری به شما توصیه شود که رژیم های کم چربی را دنبال کنید تا مقدار عوارض جانبی آن را به حداقل برسانید.

کافئین: Caffeine از رایج ترین ماده های روان گردان در جهان است. این ماده به طور طبیعی در برخی مواد خوراکی مانند شکلات تلخ، قهوه و چای سبز یافت می شود که البته آن را به برخی از مواد غذایی نیز اضافه می کنند. کافئین یک ماده شناخته شده در جهان است که به قرص لاغری افزوده می شود و به کاهش وزن افراد چاق کمک می کند. مطالعات انجام شده بر روی کافئین نشان می دهد که این ماده با افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی به کاهش وزن کمک می کند. در حقیقت مصرف کافئین اعتیاد آور است و از عوارض جانبی آن می توان به کم خوابی، اسهال و لرز اشاره کرد. به دلیل اینکه کافئین به طور طبیعی در برخی مواد یافت می شوند، نیازی به مصرف قرص لاغری حاوی کافئین نیست. ناگفته نماند که چای سبز منبع سرشار از کافئین است.

 

 

 

جمع بندی نهایی

داروها و قرص های لاغری معرفی شده در بالا از معروف ترین و موثرترین داروهای لاغری به شمار می روند. دقت داشته باشید که حتما با دستور پزشک و یا متخصص تغذیه آن را مصرف کنید و حتما در مورد قرص لاغری که می خواهید مصرف کنید تحقیق کنید تا دچار مشکلات دیگری نشوید.

 

 

 

 

علی رغم پیشرفت علم در زمینه بهداشت و دارو، باز هم انواعی از قرص لاغری در بازار موجود هستند که محبوبیت خاصی در بین افراد جامعه پیدا کرده اند. در حالی که برخی از ادعاهای کمپانی سازنده این داروها مبنی بر کاهش وزن اصلا صحیح نیست. با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دیدگاه0

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بستن

خبرنامه

اشتراک